Teacher Sites

Our teacher sites were designed with our students and parents in mind. You can find the latest classroom news, events, lesson plans and valuable eduction resources.

Please select a teacher from the list below to get started.

Elementary Teachers

Name Subject
Carolyn Blalock First Grade
Kathy Blankenship Second Grade
Betty Boyd Fifth Grade: Mat
Connie Cobb Fifth Grade: English Language Art
Jaime Cowan Fourth Grade: Science,English Language Art
Mary Lou Cox Pre-K
Debbie Davis : Physical Educatio
Evette Evans Third Grade: Mat
Leslie Finklea Kindergarten
Philip Flanagan Sixth Grade: Science,Social Studies,Robotic
Tracy Floyd Third Grade: Science,Social Studie
Leslie Gilmore Fourth Grade: Mat
Laura Green Third Grade: English Language Art
McCall Hawthorne Kindergarten
Anna Huckabay Second Grade
Karen Kyles Special Programs: Reading Interventionist & Dyslexi
Corie LittleJohn Sixth Grade
Claudette Moughon First Grade
Karen Potter Kindergarten
Jennifer Rogers Response to Intervention (RTI): Math Interventionis
Brandy Smith Sixth Grade: Mat
Kay Wallace Second Grade
Tracy Webb Special Programs: Special Education: Life Skill
December Wimberley Special Programs: English as a Second Language,Special Eduction Resourc
Julie Woodruff Fifth Grade: Science,Social Studie

Junior High & High School Teachers

Name Subject
Kyle Adams Texas History
Roger Adams Athletic Director
Paula Adkison Math
Kendra Askew
Tina Burns Science
Derrick Conde Spanish
Kathy Demarais Special Education: Life Skills
Inga Davis Librarian
Lori Davis English 1, English 3, Final Cut
Anita Ferrell Business Information Managent I, Business Information Management II, Practicum in Business
Brandon Garmon Band
Tonya Gray Math
Marsha Kerby English 2, English 4
Matt Lynch Print Shop
Rick McCaw Final Cut, U.S. History
Lyric Melton English Language Arts
Rosann Newsom Special Eduction Resource
Greg Park Rocketry 1, Rocketry 2, Science, Integrated Physics & Chemistry
Ashley Pruitt Culinary Arts
John Rappazzo Economics, Government, World Geography
Melinda Smith A & P CNA, A & P Pharmacy Tech, Physical Education
Sandy Spears Debate, Speech, Theatre Arts
Gailyn Sutton Accounting, Computer
Misty Tucker Math
Rhonda Wilcox Algebra II, Pre-Calculus
Barry Woodruff Health, PE / Athletics
Alan Wright Agriculture, Speech, Science